DR331-253AE
DigiKey Part Number
DR331-253AETR-ND - Tape & Reel (TR)
DR331-253AECT-ND - Cut Tape (CT)
DR331-253AEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR331-253AE
Description
CMC 25UH 500MA 2LN SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 500mA DCR 200mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR331-253AE Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Manufacturer
Bourns Inc.
Voltage Rating - DC
80V
Series
Voltage Rating - AC
42V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Size / Dimension
0.287" L x 0.213" W (7.30mm x 5.40mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.197" (5.00mm)
Inductance @ Frequency
25 µH @ 100 kHz
Package / Case
Horizontal, 4 Flat Lead
Current Rating (Max)
500mA