CW252016-10NJ
DigiKey Part Number
CW252016-10NJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW252016-10NJ
Description
FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 80mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CW252016-10NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.1GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)