CV275K5RL5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 20.988
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
430 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
CV275K5RL5
DigiKey Part Number
118-CV275K5RL5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CV275K5RL5
Description
VARISTOR 430V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
400 A
Series
Energy
16J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
70 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V