CV201210-1R0K
DigiKey Part Number
118-CV201210-1R0KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CV201210-1R0KCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CV201210-1R0KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CV201210-1R0K
Description
FIXED IND 1UH 50MA 400 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 50 mA 400mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CV201210-1R0K Models
Category
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 10MHz
Series
Frequency - Self Resonant
75MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)