CS160808-2R7K
DigiKey Part Number
CS160808-2R7KTR-ND - Tape & Reel (TR)
CS160808-2R7KCT-ND - Cut Tape (CT)
CS160808-2R7KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS160808-2R7K
Description
FIXED IND 2.7UH 50MA 1 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 µH Shielded Multilayer Inductor 50 mA 1Ohm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CS160808-2R7K Models
Category
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 10MHz
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)