CRS2512-FX-1002ELF
DigiKey Part Number
CRS2512-FX-1002ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRS2512-FX-1002ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRS2512-FX-1002ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRS2512-FX-1002ELF
Description
RES 10K OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) High Voltage, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRS2512-FX-1002ELF Models
Category
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)