CR1206AFX-10R0EAS
DigiKey Part Number
118-CR1206AFX-10R0EASTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR1206AFX-10R0EASCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR1206AFX-10R0EASDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR1206AFX-10R0EAS
Description
RESA-AS 1206 10R 1% 250MW TC100
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR1206AFX-10R0EAS Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)