CR1206-FX-1003GLF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 4.864
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 19.007
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Direct
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
YAGEO
Upgrade
Riedon products by Bourns
Vishay Dale
100 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
CR1206-FX-1003GLF
DigiKey Part Number
CR1206-FX-1003GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR1206-FX-1003GLF
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CR1206-FX-1003GLF Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)