CR0603AF/-2R20EAS
DigiKey Part Number
118-CR0603AF/-2R20EASTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR0603AF/-2R20EASCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR0603AF/-2R20EASDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0603AF/-2R20EAS
Description
RESA-AS 0603 2R2 1% 100MW TC400
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR0603AF/-2R20EAS Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)