CR0402AFX-1002GAS
DigiKey Part Number
CR0402AFX-1002GASTR-ND - Tape & Reel (TR)
CR0402AFX-1002GASCT-ND - Cut Tape (CT)
CR0402AFX-1002GASDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0402AFX-1002GAS
Description
RESA-AS 0402 10K 1% 63MW TC100
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR0402AFX-1002GAS Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)