CR0201AFW-1000GAS
DigiKey Part Number
118-CR0201AFW-1000GASTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR0201AFW-1000GASCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR0201AFW-1000GASDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0201AFW-1000GAS
Description
RESA-AS 0201 100R 1% 50MW TC200
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR0201AFW-1000GAS Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)