CMF-SD50-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3.048
Datasheet
Ceramic PTC Resettable Fuse 230V (600V Int) 90 mA Ih Surface Mount 4-SMD Cube
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
CMF-SD50-2
DigiKey Part Number
CMF-SD50-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF-SD50-2
Description
PTC RESET FUSE 230V 90MA 4SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF-SD50-2 Models
Category
Current - Max
3 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Time to Trip
100 ms
Series
Resistance - 25°C (Typ)
50 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
4-SMD Cube
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.402" L x 0.354" W (10.20mm x 9.00mm)
Voltage - Max
230V (600V Int)
Thickness (Max)
0.425" (10.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
90 mA
Base Product Number
Current - Trip (It)
190 mA