CMF-SD35-10-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Ceramic PTC Resettable Fuse 230V (600V Int) 100 mA Ih Surface Mount 4-SMD Cube
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
CMF-SD35-10-2
DigiKey Part Number
CMF-SD35-10-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF-SD35-10-2
Description
PTC RESET FUSE 230V 100MA 4SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF-SD35-10-2 Models
Category
Current - Max
3 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Time to Trip
200 ms
Series
Resistance - 25°C (Typ)
35 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
4-SMD Cube
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.402" L x 0.354" W (10.20mm x 9.00mm)
Voltage - Max
230V (600V Int)
Thickness (Max)
0.425" (10.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Base Product Number
Current - Trip (It)
200 mA