CGA0603MLA-22500E
DigiKey Part Number
CGA0603MLA-22500E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA0603MLA-22500E
Description
VARISTOR 27.5V 10A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.5 V 10 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGA0603MLA-22500E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
10 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
0.1J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
50 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
17 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
22 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
27.5 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Max)
30.7 V