CGA0603MLA-18101E
DigiKey Part Number
CGA0603MLA-18101E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA0603MLA-18101E
Description
VARISTOR 22.5V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22.5 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGA0603MLA-18101E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
30 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
0.2J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
18 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
22.5 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Max)
25.2 V