CDNBS08-T24
DigiKey Part Number
CDNBS08-T24-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDNBS08-T24
Description
TVS DIODE 24VWM 49VC 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49V (Typ) Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDNBS08-T24 Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
50pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49V (Typ)
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A (8/20µs)