CDNBS08-SLVU2.8-8
DigiKey Part Number
CDNBS08-SLVU2.8-8TR-ND - Tape & Reel (TR)
CDNBS08-SLVU2.8-8CT-ND - Cut Tape (CT)
CDNBS08-SLVU2.8-8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDNBS08-SLVU2.8-8
Description
TVS DIODE 2.8VWM 17VC 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 30A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDNBS08-SLVU2.8-8 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
Yes
Part Status
Active
Applications
Ethernet
Type
Steering (Rail to Rail)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
2.8V (Max)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V