CD214L-T40ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 2.792
Littelfuse Inc.
In Stock: 9.201
Littelfuse Inc.
In Stock: 278
Taiwan Semiconductor Corporation
64.5V Clamp 46.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T40ALF
DigiKey Part Number
CD214L-T40ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T40ALF
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T40ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V