CD214C-T60ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 22.847
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
In Stock: 731
96.8V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T60ALF
DigiKey Part Number
CD214C-T60ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T60ALF
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T60ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V