CD214C-T28ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 6.196
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 5.664
Littelfuse Inc.
In Stock: 138
STMicroelectronics
STMicroelectronics
MCC (Micro Commercial Components)
45.4V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T28ALF
DigiKey Part Number
CD214C-T28ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T28ALF
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T28ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V