CD214C-T26ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 24.946
Littelfuse Inc.
In Stock: 5.745
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
STMicroelectronics
42.1V Clamp 35.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T26ALF
DigiKey Part Number
CD214C-T26ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T26ALF
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T26ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V