CD214C-T18ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 6.650
Littelfuse Inc.
In Stock: 8.565
Littelfuse Inc.
In Stock: 884
Comchip Technology
29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T18ALF
DigiKey Part Number
CD214C-T18ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T18ALF
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T18ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V