CD214C-T15CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 13.093
Littelfuse Inc.
In Stock: 116
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 602
In Stock: 33.545
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
In Stock: 716
Comchip Technology
Comchip Technology
24.4V Clamp 61.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T15CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T15CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T15CALF
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T15CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V