CD214B-T130ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 9.010
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 6.000
Datasheet
209V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T130ALF
DigiKey Part Number
CD214B-T130ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T130ALF
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T130ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V