CD214B-T11ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 8.032
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
18.2V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T11ALF
DigiKey Part Number
CD214B-T11ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T11ALF
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T11ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V