CD214A-T6.5ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 4.293
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
11.2V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T6.5ALF
DigiKey Part Number
CD214A-T6.5ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T6.5ALF
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-T6.5ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V