CD214A-T54CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 26.775
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 27.823
Datasheet
Similar
Comchip Technology
87.1V Clamp 4.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T54CALF
DigiKey Part Number
CD214A-T54CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T54CALF
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-T54CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V