CD214A-T36CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 11.051
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 11.035
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
58.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T36CALF
DigiKey Part Number
CD214A-T36CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T36CALF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-T36CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V