CD214A-T20CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 7.612
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 14.072
Datasheet
Comchip Technology
Comchip Technology
32.4V Clamp 12.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T20CALF
DigiKey Part Number
CD214A-T20CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T20CALF
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-T20CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V