CD214A-T120CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 5.374
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.101
Datasheet
193V Clamp 2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T120CALF
DigiKey Part Number
CD214A-T120CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T120CALF
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-T120CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V