CD1408-FU1400
DigiKey Part Number
CD1408-FU1400TR-ND - Tape & Reel (TR)
CD1408-FU1400CT-ND - Cut Tape (CT)
CD1408-FU1400DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD1408-FU1400
Description
DIODE STANDARD 400V 1A 1408
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Surface Mount 1408
EDA/CAD Models
CD1408-FU1400 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
1408
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)