AV14K1210401NIR1HT
DigiKey Part Number
118-AV14K1210401NIR1HTTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AV14K1210401NIR1HTCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AV14K1210401NIR1HTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV14K1210401NIR1HT
Description
VARISTOR 24V 400A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
26.4 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
400 A
Series
Energy
1.6J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2230 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum DC Volts
16 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
21.6 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
24 V