9310-40-RC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 42.397
Datasheet
Similar
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
15 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 370 mA 1.4Ohm Max Axial
9310-40-RC
DigiKey Part Number
9310-40-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9310-40-RC
Description
FIXED IND 15UH 370MA 1.4 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
9310-40-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.4Ohm Max
Series
Q @ Freq
65 @ 2.5MHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
40MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)