77F390J-TR-RC
DigiKey Part Number
77F390J-TR-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77F390J-TR-RC
Description
FIXED IND 39UH 350MA 1.2 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 350 mA 1.2Ohm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
77F390J-TR-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.2Ohm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
6.5MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.410" L (3.99mm x 10.41mm)