5900-681-RC
DigiKey Part Number
M8331-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5900-681-RC
Description
FIXED IND 680UH 900MA 515 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 515mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5900-681-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
515mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Axial
Inductance
Size / Dimension
0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
Tolerance
±10%