5900-272-RC
DigiKey Part Number
5900-272-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5900-272-RC
Description
FIXED IND 2.7MH 410MA 2.5 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 410 mA 2.5Ohm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5900-272-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
510mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.5Ohm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Axial
Inductance
Size / Dimension
0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
Tolerance
±10%