5800-681-RC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 502
Datasheet
680 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 300 mA 1.7Ohm Max Axial
5800-681-RC
DigiKey Part Number
M8300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5800-681-RC
Description
FIXED IND 680UH 300MA 1.7 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
5800-681-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
400mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.7Ohm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Axial
Inductance
Size / Dimension
0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)
Tolerance
±10%