5800-4R7-RC
DigiKey Part Number
M8277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5800-4R7-RC
Description
FIXED IND 4.7UH 3.1A 16 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.1 A 16mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5800-4R7-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.4A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
16mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Axial
Inductance
Size / Dimension
0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)
Tolerance
±10%