4116R-1-101
DigiKey Part Number
118-4116R-1-101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4116R-1-101
Description
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16DIP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohm ±2% 250mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
4116R-1-101 Models
Category
Number of Pins
16
Manufacturer
Bourns Inc.
Power Per Element
250mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Circuit Type
Isolated
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Resistance (Ohms)
100
Supplier Device Package
16-DIP
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Number of Resistors
8
Height - Seated (Max)
0.185" (4.69mm)
Resistor-Ratio-Drift
50ppm/°C