39SA-1NB-503
DigiKey Part Number
39SA-1NB-503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
39SA-1NB-503
Description
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins
Category
Adjustment Type
Top Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Rotation
270°
Series
Resistive Material
Conductive Plastic
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins
Part Status
Active
Actuator Type
Slotted
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Bushing Thread
1/4-28
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.512" Dia (13.00mm)