3386F-1-503 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 5.935
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 826
Vishay Spectrol
In Stock: 200
Vishay Spectrol
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3386F-1-503
DigiKey Part Number
3386F-503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386F-1-503
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3386F-1-503 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%