3386F-1-102 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1.154
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 6.183
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 707
Vishay Spectrol
In Stock: 195
1 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3386F-1-102
DigiKey Part Number
3386F-102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386F-1-102
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3386F-1-102 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%