3362W-1-100LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
10 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3362W-1-100LF
DigiKey Part Number
3362W-1-100LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362W-1-100LF
Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3362W-1-100LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%