3352E-1-202 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 44
Datasheet
2 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment
3352E-1-202
DigiKey Part Number
3352E-202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3352E-1-202
Description
THUMBWHEEL POT 2K OHM 0.5W TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3352E-1-202 Models
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Size / Dimension
Round - 0.350" Dia x 0.210" H (8.89mm x 5.33mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Resistance
2 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W