3345P-1-103
DigiKey Part Number
3345P-103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3345P-1-103
Description
TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN TOP
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Wirewound 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3345P-1-103 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Round - 0.450" Dia (11.43mm)
Tolerance
±5%