3306K-1-201
DigiKey Part Number
118-3306K-1-201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3306K-1-201
Description
TRIMMER 200 OHM 0.2W PC PIN SIDE
Detailed Description
200 Ohms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3306K-1-201 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Rectangular - 0.268" x 0.319" Face (6.81mm x 8.10mm)
Tolerance
±25%