3306K-1-101
DigiKey Part Number
118-3306K-1-101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3306K-1-101
Description
TRIMMER 100 OHM 0.2W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3306K-1-101 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Rectangular - 0.268" x 0.319" Face (6.81mm x 8.10mm)
Tolerance
±25%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3306W-1-101Bourns Inc.3.4283306W-101-NDkr.3.11000Parametric Equivalent