3290P-1-202
DigiKey Part Number
3290P-1-202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3290P-1-202
Description
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Wirewound 25.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3290P-1-202 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
2 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)
Tolerance
±5%