3252W-1-105MLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1 MOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3252W-1-105MLF
DigiKey Part Number
118-3252W-1-105MLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3252W-1-105MLF
Description
TRIMMER 1M OHM 0.75W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
1 MOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)
Tolerance
±10%
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (2)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3252W-1-105Bourns Inc.03252W-1-105-NDkr.83.45470Parametric Equivalent
3252W-1-105LFBourns Inc.03252W-1-105LF-NDkr.63.20920Parametric Equivalent