2300LL-470-H-RC
DigiKey Part Number
2300LL-470-H-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2300LL-470-H-RC
Description
FIXED IND 47UH 11.8A 12 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Toroidal Inductor 11.8 A 12mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2300LL-470-H-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
12mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Material - Core
Size / Dimension
1.280" Dia (32.51mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.51mm)
Tolerance
±15%